Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 3%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Amla + Bibhitaki Powder + Haritaki
You searched
Swadeshi Triphala Churna 100 gm
Swadeshi Ayurved
Pack of 100 gm
₹77.40
₹0.77 / gm
Lower-priced equivalent

1ratti- Ratti Ratti Me Purity
Pack of 100 gm
₹74.70MRP
₹0.75 / gm | 3% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Swadeshi Triphala Churna 100 gm | 1ratti Triphala Churna |
| Amla + Bibhitaki Powder + Haritaki | Amla + Bibhitaki Powder + Haritaki |
| Swadeshi Ayurved | 1ratti- Ratti Ratti Me Purity |
| Pack of 100 gm | Pack of 100 gm |
| ₹0.77 / gm | ₹0.75 / gmSave 3% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Swadeshi Triphala Churna 100 gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is 1ratti Triphala Churna at ₹0.75 per gm against ₹0.77, 3% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Baidyanath (Jhansi) Triphala Churna 50 gmShree Baidyanath Ayurved Bhawan Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.58/gm · ₹28.80 for 50
Unjha Trifala ChurnaUnjha Ayurvedic Pharmacy₹0.85/gm · ₹85.00 for 100
Swadeshi Triphala Churna 500 gmSwadeshi Ayurved₹0.70/gm · ₹350.00 for 500
1ratti Triphala Churna1ratti- Ratti Ratti Me Purity₹0.75/gm · ₹74.70 for 100
Maharishi Ayurveda Triphala ChurnaMaharishi Ayurveda Products Pvt. Ltd.₹1.79/gm · ₹179.00 for 100
More about Swadeshi Triphala Churna 100 gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Swadeshi Triphala Churna 100 gm?
What does Swadeshi Triphala Churna 100 gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹74.70
3% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.