Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 13%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cold Pressed Coconut Oil
You searched
Vedic Rhythm Cold Pressed Coconut Oil 500 ml
Lakshmi Traders
Pack of 500 ml
₹819.00
₹1.64 / ml
Lower-priced equivalent

Aspiro Natural
Pack of 200 ml
₹285.00MRP
₹1.43 / ml | 13% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Vedic Rhythm Cold Pressed Coconut Oil 500 ml | Aravi Organic Coconut Oil |
| Cold Pressed Coconut Oil | Cold Pressed Coconut Oil |
| Lakshmi Traders | Aspiro Natural |
| Pack of 500 ml | Pack of 200 ml |
| ₹1.64 / ml | ₹1.43 / mlSave 13% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Vedic Rhythm Cold Pressed Coconut Oil 500 ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Aravi Organic Coconut Oil at ₹1.43 per ml against ₹1.64, 13% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Future Organics Cold Pressed Virgin Farm Coconut Oil 250 ml Oil Sri Dega Farms & Eco ConstructionsSri Dega Farms & Eco Constructions₹1.08/ml · ₹270.00 for 250
Aravi Organic Coconut OilAspiro Natural₹1.43/ml · ₹285.00 for 200
Rural Treasures Extra Virgin Coconut Oil 500 mlRural Treasures Pvt. Ltd.₹1.60/ml · ₹800.00 for 500
Vedic Rhythm Cold Pressed Coconut Oil 100 mlLakshmi Traders · +1 more pack₹1.48/ml · ₹148.00 for 100
Qualinut Gourmet Natural Cold Pressed Virgin Coconut Oil 1 LtrQualinut Food Pvt. Ltd.₹0.62/ml · ₹621.00 for 1
Gulab Goodness Cold Pressed Extra Virgin Coconut Oil 5 LtrGulab Oil and Foods Pvt. Ltd. · +2 more packs₹0.53/ml · ₹2,672.00 for 5
Artimus Cold Pressed Coconut Oil (200ml Each) 1 BottleSabchar Sales Corporation₹237.00/ml · ₹237.00 for 1
More about Vedic Rhythm Cold Pressed Coconut Oil 500 ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Vedic Rhythm Cold Pressed Coconut Oil 500 ml?
What does Vedic Rhythm Cold Pressed Coconut Oil 500 ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹285.00
13% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.