Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 34%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Glycolic Acid 12% w/w
You searched
Glyrase 12% Cream 30gm
Chemo Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹290.63
₹9.69 / gm
Lower-priced equivalent
KLM Laboratories Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹190.00MRP
₹6.33 / gm | 34% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Glyrase 12% Cream 30gm | GA Cream 30gm |
| Glycolic Acid 12% w/w | Glycolic Acid 12% w/w |
| Chemo Healthcare Pvt. Ltd. | KLM Laboratories Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 gm | Pack of 30 gm |
| ₹9.69 / gm | ₹6.33 / gmSave 34% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Glyrase 12% Cream 30gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is GA Cream 30gm at ₹6.33 per gm against ₹9.69, 34% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Glyco 12% Cream 30gmMicro Labs Ltd.₹12.03/gm · ₹360.90 for 30
- Derbeau 12% Cream 30gmHealing Pharma India Pvt. Ltd. · +1 more pack₹10.00/gm · ₹300.00 for 30
Ga 12% Cream 30gmKLM Laboratories Pvt. Ltd. · +1 more pack₹6.88/gm · ₹206.25 for 30Ahanext 12% Cream 30gmAmwill Healthcare₹17.19/gm · ₹515.63 for 30
Glyconem 12% Cream 30gmNemus Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹14.17/gm · ₹425.00 for 30
More about Glyrase 12% Cream 30gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Glyrase 12% Cream 30gm?
What does Glyrase 12% Cream 30gm contain?
Does Glyrase 12% Cream 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹190.00
34% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.