Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 79%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Dill Oil 0.005ml + Dimethicone (Simethicone) 40mg + Fennel (Foeniculum vulgare) 0.0007ml
You searched
Colicate Oral Drop 30ml
Healing Pharma India Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹92.81
₹3.09 / ml
Jan Aushadhi medicine
Simethicone 40Mg , Dill Oil 0.005Ml And Fennel Oil 0.0007Ml Drops
PMBJK
Pack of 30 ml
₹18.75MRP
₹0.63 / ml | 79% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Colicate Oral Drop 30ml | Simethicone 40Mg , Dill Oil 0.005Ml And Fennel Oil 0.0007Ml Drops |
| Dill Oil 0.005ml + Dimethicone (Simethicone) 40mg + Fennel (Foeniculum vulgare) 0.0007ml | Dill Oil 0.005ml + Dimethicone (Simethicone) 40mg + Fennel (Foeniculum vulgare) 0.0007ml |
| Healing Pharma India Pvt. Ltd. | PMBJK |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹3.09 / ml | ₹0.63 / mlSave 79% |
The Jan Aushadhi equivalent of Colicate Oral Drop 30ml is Simethicone 40Mg , Dill Oil 0.005Ml And Fennel Oil 0.0007Ml Drops, with the same composition (Dill Oil 0.005ml + Dimethicone (Simethicone) 40mg + Fennel (Foeniculum vulgare) 0.0007ml): ₹0.63 per ml against ₹3.09, 79% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Simethicone 40Mg , Dill Oil 0.005Ml And Fennel Oil 0.0007Ml DropsPMBJK₹0.63/ml · ₹18.75 for 30
Joyspas Oral Drop 30mlLeeford Healthcare Ltd.₹2.50/ml · ₹75.00 for 30Gastica 40mg Drop 15mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹4.25/ml · ₹63.75 for 15
Colivil Oral DropsFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹3.67/ml · ₹55.00 for 15
Tumsup 40mg Drop 30mlZuventus Healthcare Ltd.₹3.57/ml · ₹106.96 for 30- Defispas DF Oral DropsRidhima Biocare₹4.33/ml · ₹65.00 for 15
- Gocolic Oral Drops 15mlGenesis Biotech Inc.₹3.80/ml · ₹57.00 for 15
Colonext-PD Oral DropsBest Biotech₹3.00/ml · ₹90.00 for 30- Coli Bye DropTrumac Healthcare₹3.67/ml · ₹55.00 for 15
- Gasacid-Kid Oral DropHilbert Healthcare₹2.80/ml · ₹84.00 for 30
More about Colicate Oral Drop 30ml
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Colicate Oral Drop 30ml?
Is Simethicone 40Mg , Dill Oil 0.005Ml And Fennel Oil 0.0007Ml Drops the same as Colicate Oral Drop 30ml?
Where can I buy Simethicone 40Mg , Dill Oil 0.005Ml And Fennel Oil 0.0007Ml Drops?
What does Colicate Oral Drop 30ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹18.75
79% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.