Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 24%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Fluocinolone acetonide 0.01% w/w + Miconazole 2% w/w
You searched
Micasulf F Cream 15gm
Biochem Pharmaceutical Industries
Pack of 15 gm
₹70.75
₹4.72 / gm
Lower-priced equivalent
RxGary Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹53.57MRP
₹3.57 / gm | 24% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Micasulf F Cream 15gm | Fungiguard F Cream 15gm |
| Fluocinolone acetonide 0.01% w/w + Miconazole 2% w/w | Fluocinolone acetonide 0.01% w/w + Miconazole 2% w/w |
| Biochem Pharmaceutical Industries | Gary Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹4.72 / gm | ₹3.57 / gmSave 24% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Micasulf F Cream 15gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Fungiguard F Cream 15gm at ₹3.57 per gm against ₹4.72, 24% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Micogel F CreamCipla Ltd.₹4.14/gm · ₹62.15 for 15- Intazole F CreamIntas Pharmaceuticals Ltd.₹2.09/gm · ₹31.40 for 15
Fungitop F Cream 15gmMicro Labs Ltd.₹3.35/gm · ₹50.25 for 15- Micobrex F CreamIkon Remedies Pvt. Ltd.₹4.97/gm · ₹74.50 for 15
- Micoprax F CreamInnovative Pharmaceuticals₹5.40/gm · ₹81.00 for 15
- Micowok FC CreamWockhardt Ltd.₹3.67/gm · ₹55.00 for 15
- Micosil-FC CreamScott Edil Pharmacia Ltd.₹3.93/gm · ₹59.00 for 15
- Starbact MF CreamInvision Medi Sciences Pvt. Ltd.₹3.19/gm · ₹47.92 for 15
- Sigmazol CreamManeesh Pharmaceuticals Ltd.₹1.96/gm · ₹9.80 for 5
Torzole-F CreamTorque Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹3.93/gm · ₹59.00 for 15
More about Micasulf F Cream 15gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Micasulf F Cream 15gm?
What does Micasulf F Cream 15gm contain?
Does Micasulf F Cream 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹53.57
24% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.