Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 36%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Colistin Sulfate 25mg
You searched
Colbio DS 25mg Syrup 30ml
Chemo Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹102.00
₹3.40 / ml
Lower-priced equivalent
Mestra Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹65.00MRP
₹2.17 / ml | 36% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Colbio DS 25mg Syrup 30ml | Colisat 25mg Dry Syrup |
| Colistin Sulfate 25mg | Colistin Sulfate 25mg |
| Chemo Healthcare Pvt. Ltd. | Mestra Pharma Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹3.40 / ml | ₹2.17 / mlSave 36% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Colbio DS 25mg Syrup 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Colisat 25mg Dry Syrup at ₹2.17 per ml against ₹3.40, 36% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Vilistin 25mg Dry Syrup 30mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹2.80/ml · ₹84.00 for 30
- GD Safe DS Dry SyrupInd Swift Laboratories Ltd. · +1 more pack₹1.72/ml · ₹51.50 for 30
- Colisbal Dry Syrup 25Maksun Biotech Pvt. Ltd.₹2.50/ml · ₹75.00 for 30
- Valameg DS 25mg Dry SyrupRidhima Biocare₹2.32/ml · ₹69.50 for 30
- Vibcoli Dry SyrupVibcare Pharma Pvt. Ltd.₹1.66/ml · ₹49.90 for 30
- Colidaz DS 25mg Dry SyrupNovalab Healthcare Pvt. Ltd.₹2.83/ml · ₹85.00 for 30
- Colintra 25mg Dry SyrupIntra Labs India Pvt. Ltd.₹2.50/ml · ₹75.00 for 30
Colonext-AD-DS Dry SuspensionBest Biotech₹2.50/ml · ₹75.00 for 30- Colgit DS 25mg Dry SyrupAlde Medi Impex Ltd.₹1.83/ml · ₹54.99 for 30
- Colis DS 25mg/5ml Dry SyrupEuro Organics₹2.20/ml · ₹66.00 for 30
More about Colbio DS 25mg Syrup 30ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Colbio DS 25mg Syrup 30ml?
What does Colbio DS 25mg Syrup 30ml contain?
Does Colbio DS 25mg Syrup 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹65.00
36% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.