Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 28%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Levocloperastine 35.4mg
You searched
Asthakind 35.4mg Pro Oral Suspension Mango Sugar Free 100ml
Mankind Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 100 ml
₹146.43
₹1.46 / ml
Lower-priced equivalent
Dr. Reddy's Laboratories Ltd.
Pack of 60 ml
₹62.56MRP
₹1.04 / ml | 28% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Asthakind 35.4mg Pro Oral Suspension Mango Sugar Free 100ml | Zyrcold D 35.4mg Suspension |
| Levocloperastine 35.4mg | Levocloperastine 35.4mg |
| Mankind Pharmaceuticals Ltd. | Dr. Reddy's Laboratories Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 60 ml |
| ₹1.46 / ml | ₹1.04 / mlSave 28% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Asthakind 35.4mg Pro Oral Suspension Mango Sugar Free 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Zyrcold D 35.4mg Suspension at ₹1.04 per ml against ₹1.46, 28% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Asthakind 35.4mg Pro Suspension 100mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹3.45/ml · ₹345.00 for 100- Zyrcold D 35.4mg SuspensionDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹1.04/ml · ₹62.56 for 60
Bizendil L Oral Suspension Alcohol & Sugar FreeAjanta Pharma Ltd.₹1.25/ml · ₹125.00 for 100
Filistin LC 35.4mg Suspension 100mlFourrts India Laboratories Pvt. Ltd.₹1.85/ml · ₹184.69 for 100
Coscogen Oral Suspension Mango Sugar FreeBiological E Ltd.₹1.30/ml · ₹130.00 for 100
More about Asthakind 35.4mg Pro Oral Suspension Mango Sugar Free 100ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Asthakind 35.4mg Pro Oral Suspension Mango Sugar Free 100ml?
What does Asthakind 35.4mg Pro Oral Suspension Mango Sugar Free 100ml contain?
Does Asthakind 35.4mg Pro Oral Suspension Mango Sugar Free 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹62.56
28% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.