Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 10%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Diastase 50mg + Pepsin 10mg
You searched
Etazyme Pineapple Syrup 200ml
Leeford Healthcare Ltd.
Pack of 200 ml
₹140.00
₹0.70 / ml
Lower-priced equivalent
Enzomagic Liquid 10/50mg Syrup 200ml
Leeford Healthcare Ltd.
Pack of 200 ml
₹125.00MRP
₹0.63 / ml | 10% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Etazyme Pineapple Syrup 200ml | Enzomagic Liquid 10/50mg Syrup 200ml |
| Diastase 50mg + Pepsin 10mg | Diastase 50mg + Pepsin 10mg |
| Leeford Healthcare Ltd. | Leeford Healthcare Ltd. |
| Pack of 200 ml | Pack of 200 ml |
| ₹0.70 / ml | ₹0.63 / mlSave 10% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Etazyme Pineapple Syrup 200ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Enzomagic Liquid 10/50mg Syrup 200ml at ₹0.63 per ml against ₹0.70, 10% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Digipen 50/10mg Syrup 200mlAlkem Laboratories Ltd.₹0.73/ml · ₹146.25 for 200Enzomagic Liquid 10/50mg Syrup 200mlLeeford Healthcare Ltd.₹0.63/ml · ₹125.00 for 200
- Index SyrupShrinivas Gujarat Laboratories Pvt. Ltd.₹0.53/ml · ₹105.00 for 200
Maxizym Syrup 200mlFourrts India Laboratories Pvt. Ltd.₹0.72/ml · ₹144.00 for 200
Astozyme Pinapple 50/10mg Syrup 200mlLaborate Pharmaceuticals India Ltd.₹0.88/ml · ₹175.00 for 200
- Rizyme SyrupRishab Healthcare pvt. Ltd.₹0.50/ml · ₹99.00 for 200
- Maprazyme SyrupMapra Laboratories Pvt. Ltd.₹0.49/ml · ₹97.10 for 200
- Digizyme Pineapple SyrupAstra Labs₹0.40/ml · ₹80.00 for 200
Nayozyme Syrup PineappleShilpex Pharmysis₹0.64/ml · ₹128.00 for 200- Midzyme Syrup 200mlBioplasmid Healthcare₹0.67/ml · ₹133.03 for 200
More about Etazyme Pineapple Syrup 200ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Etazyme Pineapple Syrup 200ml?
What does Etazyme Pineapple Syrup 200ml contain?
Does Etazyme Pineapple Syrup 200ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹125.00
10% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.