Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 40%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Finasteride 0.1% w/v + Minoxidil 10% w/v
You searched
Brintop F 10% Solution 60ml
Brinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹1,459.69
₹24.33 / ml
Lower-priced equivalent
RxBrinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 100 ml
₹1,459.69MRP
₹14.60 / ml | 40% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Brintop F 10% Solution 60ml | Brintop F 10% Solution 100ml |
| Finasteride 0.1% w/v + Minoxidil 10% w/v | Finasteride 0.1% w/v + Minoxidil 10% w/v |
| Brinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Brinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 100 ml |
| ₹24.33 / ml | ₹14.60 / mlSave 40% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Brintop F 10% Solution 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Brintop F 10% Solution 100ml at ₹14.60 per ml against ₹24.33, 40% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Tugain Men 10% Solution 60mlCipla Ltd. · +1 more pack₹21.95/ml · ₹1,316.94 for 60
Morr F 10% Solution 60mlIntas Pharmaceuticals Ltd.₹19.53/ml · ₹1,171.88 for 60- Minokem-F SolutionAlkem Laboratories Ltd.₹15.00/ml · ₹1,350.00 for 90
Novegrow 10% Solution 60mlLupin Ltd.₹27.69/ml · ₹1,661.30 for 60
Actihair 10 F Solution 60mlLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹17.08/ml · ₹1,025.00 for 60
Chekfall F 10% Spray/Solution 60mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹18.75/ml · ₹1,125.00 for 60
Mintop Gain 10% Solution 60mlDr. Reddy's Laboratories Ltd. · +2 more packs₹26.62/ml · ₹1,597.00 for 60
Kera FM 10% Solution 60mlIpca Laboratories Ltd.₹16.41/ml · ₹984.37 for 60
Minscalp F Max 10% Solution 60mlEast West Pharma · +1 more pack₹24.27/ml · ₹1,455.94 for 60- Nomadil F SolutionMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹14.58/ml · ₹875.00 for 60
More about Brintop F 10% Solution 60ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Brintop F 10% Solution 60ml?
What does Brintop F 10% Solution 60ml contain?
Does Brintop F 10% Solution 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹1,459.69
40% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.