Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 24%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Simethicone
You searched
Carmicide Drop 15ml
Indoco Remedies Ltd.
Pack of 15 ml
₹54.38
₹3.63 / ml
Lower-priced equivalent
A. Menarini India Pvt. Ltd.
Pack of 15 ml
₹41.00MRP
₹2.73 / ml | 24% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Carmicide Drop 15ml | Espumisan Endo Drop 15ml |
| Simethicone | Simethicone |
| Indoco Remedies Ltd. | A. Menarini India Pvt. Ltd. |
| Pack of 15 ml | Pack of 15 ml |
| ₹3.63 / ml | ₹2.73 / mlSave 24% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Carmicide Drop 15ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Espumisan Endo Drop 15ml at ₹2.73 per ml against ₹3.63, 24% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Colikem DropAlkem Laboratories Ltd.₹3.67/ml · ₹55.00 for 15- Siflat DropCadila Healthcare Ltd.₹1.41/ml · ₹14.11 for 10
- Spaslin DropLIncoln Pharmaceuticals Ltd.₹1.85/ml · ₹27.70 for 15
- Espumisan Endo Drop 15mlA. Menarini India Pvt. Ltd.₹2.73/ml · ₹41.00 for 15
- Colikwin DropWinsome Laboratories Pvt. Ltd.₹3.07/ml · ₹46.00 for 15
Revispas Drop 15mlRavenbhel Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.89/ml · ₹28.28 for 15- Spam DropSanjivani Parenteral Ltd.₹1.80/ml · ₹27.05 for 15
- Neo Clomin Drop 30mlAbaris Healthcare₹2.53/ml · ₹75.80 for 30
- Disof DropClyde Biotech P Ltd.₹2.67/ml · ₹40.00 for 15
More about Carmicide Drop 15ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Carmicide Drop 15ml?
What does Carmicide Drop 15ml contain?
Does Carmicide Drop 15ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹41.00
24% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.