Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 31%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Permethrin 1% w/w
You searched
Hhmite Plus Medicated Soap 75gm
Hegde and Hegde Pharmaceutical LLP
Pack of 75 gm
₹137.93
₹1.84 / gm
Lower-priced equivalent
Ronish Bioceuticals
Pack of 75 gm
₹95.00MRP
₹1.27 / gm | 31% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Hhmite Plus Medicated Soap 75gm | Roniper Soap |
| Permethrin 1% w/w | Permethrin 1% w/w |
| Hegde and Hegde Pharmaceutical LLP | Ronish Bioceuticals |
| Pack of 75 gm | Pack of 75 gm |
| ₹1.84 / gm | ₹1.27 / gmSave 31% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Hhmite Plus Medicated Soap 75gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Roniper Soap at ₹1.27 per gm against ₹1.84, 31% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- NT Scab SoapIntas Pharmaceuticals Ltd.₹0.40/gm · ₹30.00 for 75
Alscab 1% Soap 75gmAlkem Laboratories Ltd.₹1.23/gm · ₹92.56 for 75- Scrabic 1% Soap 75gmLeeford Healthcare Ltd. · +3 more packs₹1.00/gm · ₹75.00 for 75
- Prin SoapWest-Coast Pharmaceutical Works Ltd.₹0.65/gm · ₹48.42 for 75
- Permelice SoapIkon Remedies Pvt. Ltd.₹1.53/gm · ₹115.00 for 75
Licerid 1% SoapAjanta Pharma Ltd.₹1.00/gm · ₹75.00 for 75
Scabent SoapZeelab Pharmacy Pvt. Ltd.₹0.47/gm · ₹35.00 for 75- Skab 1% SoapWallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.48/gm · ₹35.70 for 75
Head Lice SoapPsychotropics India Ltd. · +5 more packs₹1.21/gm · ₹90.75 for 75- Episcab SoapH & Care Inc.₹1.01/gm · ₹76.00 for 75
More about Hhmite Plus Medicated Soap 75gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Hhmite Plus Medicated Soap 75gm?
What does Hhmite Plus Medicated Soap 75gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹95.00
31% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.