Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 69%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Benzyl Nicotinate 2mg + Heparin 50IU
You searched
Thrombotroy Ointment 20gm
Troikk Cardiac Care Ltd.
Pack of 20 gm
₹124.27
₹6.21 / gm
Jan Aushadhi medicine
Heparin Sodium 50IU and Benzyl Nicotinate 2mg Ointment
PMBJK
Pack of 20 gm
₹37.50MRP
₹1.88 / gm | 69% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Thrombotroy Ointment 20gm | Heparin Sodium 50IU and Benzyl Nicotinate 2mg Ointment |
| Benzyl Nicotinate 2mg + Heparin 50IU | Benzyl Nicotinate 2mg + Heparin 50IU |
| Troikk Cardiac Care Ltd. | PMBJK |
| Pack of 20 gm | Pack of 20 gm |
| ₹6.21 / gm | ₹1.88 / gmSave 69% |
The Jan Aushadhi equivalent of Thrombotroy Ointment 20gm is Heparin Sodium 50IU and Benzyl Nicotinate 2mg Ointment, with the same composition (Benzyl Nicotinate 2mg + Heparin 50IU): ₹1.88 per gm against ₹6.21, 69% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Thrombotas 2mg/50IU Ointment 20gmIntas Pharmaceuticals Ltd.₹5.77/gm · ₹115.31 for 20
- Heparin Sodium 50IU and Benzyl Nicotinate 2mg OintmentPMBJK₹1.88/gm · ₹37.50 for 20
Thrombophob Ointment 30gmZydus Cadila · +1 more pack₹7.52/gm · ₹225.53 for 30- Thrombomark OintmentMankind Pharmaceuticals Ltd.₹3.47/gm · ₹69.30 for 20
- TM Phob OintmentDr. Morepen Ltd.₹4.55/gm · ₹91.00 for 20
- Thrombowock OintmentWockhardt Ltd.₹4.10/gm · ₹82.00 for 20
Thromzee OintmentZeelab Pharmacy Pvt. Ltd.₹2.50/gm · ₹50.00 for 20
Unithromb OintmentUnimarck Pharma India Ltd.₹4.50/gm · ₹90.00 for 20
More about Thrombotroy Ointment 20gm
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Thrombotroy Ointment 20gm?
Is Heparin Sodium 50IU and Benzyl Nicotinate 2mg Ointment the same as Thrombotroy Ointment 20gm?
Where can I buy Heparin Sodium 50IU and Benzyl Nicotinate 2mg Ointment?
What does Thrombotroy Ointment 20gm contain?
Does Thrombotroy Ointment 20gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹37.50
69% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.