Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 48%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Dimethicone (Simethicone) 50mg + Magaldrate 400mg
You searched
Osmacid Suspension 170ml
Sanomed Healthcare
Pack of 170 ml
₹155.00
₹0.91 / ml
Lower-priced equivalent
RxJydem Bio Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 170 ml
₹80.00MRP
₹0.47 / ml | 48% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Osmacid Suspension 170ml | Jycid Oral Suspension |
| Dimethicone (Simethicone) 50mg + Magaldrate 400mg | Dimethicone (Simethicone) 50mg + Magaldrate 400mg |
| Sanomed Healthcare | Jydem Bio Pharma Pvt. Ltd. |
| Pack of 170 ml | Pack of 170 ml |
| ₹0.91 / ml | ₹0.47 / mlSave 48% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Osmacid Suspension 170ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Jycid Oral Suspension at ₹0.47 per ml against ₹0.91, 48% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Almag 400 mg/50 mg Oral GelAlde Medi Impex Ltd.₹0.38/ml · ₹64.97 for 170
- Magcid Oral Suspension Sugar FreeInstant Remedies Pvt. Ltd.₹0.47/ml · ₹80.00 for 170
Dolcid Oral Suspension Mango Sugar FreeDolvis Bio Pharma Pvt. Ltd.₹0.56/ml · ₹95.00 for 170- Scocid Oral Suspension Mango Sugar FreeTyscon Pharmaceuticals₹0.48/ml · ₹82.00 for 170
Jycid Oral SuspensionJydem Bio Pharma Pvt. Ltd.₹0.47/ml · ₹80.00 for 170- Somacid Oral SuspensionCulmen Healthcare₹0.38/ml · ₹65.00 for 170
- Relacid 400mg/50mg SuspensionMagnus Biotech Pvt. Ltd.₹0.20/ml · ₹34.60 for 170
Adcool 50/400mg Sugar Free Gel 170mlAdvance Concept Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.44/ml · ₹74.00 for 170- Zingaro 50/400mg Suspension 170mlAdcco Ltd.₹0.19/ml · ₹33.00 for 170
- Xngel Suspension Mint Sugar Free 170mlGenerous Mediwaves Pvt. Ltd.₹0.48/ml · ₹82.00 for 170
More about Osmacid Suspension 170ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Osmacid Suspension 170ml?
What does Osmacid Suspension 170ml contain?
Does Osmacid Suspension 170ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹80.00
48% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.