Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 46%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Salicylic Acid 12% w/w
You searched
Salicare 12% Ointment 30gm
Healing Pharma India Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹201.56
₹6.72 / gm
Lower-priced equivalent
RxEast West Pharma
Pack of 25 gm
₹89.87MRP
₹3.59 / gm | 46% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Salicare 12% Ointment 30gm | Dersol 12% Ointment 25gm |
| Salicylic Acid 12% w/w | Salicylic Acid 12% w/w |
| Healing Pharma India Pvt. Ltd. | East West Pharma |
| Pack of 30 gm | Pack of 25 gm |
| ₹6.72 / gm | ₹3.59 / gmSave 46% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Salicare 12% Ointment 30gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Dersol 12% Ointment 25gm at ₹3.59 per gm against ₹6.72, 46% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Keracylic 12% Ointment 30gmLeeford Healthcare Ltd.₹4.00/gm · ₹120.00 for 30- Saltrix 12% OintmentMicro Labs Ltd.₹2.17/gm · ₹65.00 for 30
Salicylix SF 12 Ointment 50gmDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹5.24/gm · ₹262.21 for 50
- Saliwin 12% OintmentIkon Remedies Pvt. Ltd.₹3.28/gm · ₹98.50 for 30
Dersol 12% Ointment 25gmEast West Pharma₹3.59/gm · ₹89.87 for 25- Salilac SF 12% Ointment 20gmPsycormedies₹3.00/gm · ₹60.00 for 20
- Salitone 12% OintmentNidus Pharma Pvt. Ltd.₹2.50/gm · ₹75.00 for 30
- Salso 12% OintmentCanbro Healthcare₹3.25/gm · ₹97.40 for 30
- SA 12 Ointment 25gmPalsons Derma Pvt. Ltd.₹2.20/gm · ₹55.00 for 25
Essal 12% Ointment 30sEskon Pharma₹3.13/gm · ₹93.75 for 30
More about Salicare 12% Ointment 30gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Salicare 12% Ointment 30gm?
What does Salicare 12% Ointment 30gm contain?
Does Salicare 12% Ointment 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹89.87
46% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.