Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 1%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Aluminium Hydroxide 830mg + Carboxymethylcellulose 100mg + Dimethicone (Simethicone) 50mg + Magnesium Hydroxide (Milk Of Magnesia) 185mg
You searched
Gasowel Orange Flavour Oral Suspension 170ml
Leeford Healthcare Ltd.
Pack of 170 ml
₹117.00
₹0.69 / ml
Lower-priced equivalent
Digene Acidity & Gas Relief Mint Suspension 170ml
Abbott Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 170 ml
₹115.00MRP
₹0.68 / ml | 1% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Gasowel Orange Flavour Oral Suspension 170ml | Digene Acidity & Gas Relief Mint Suspension 170ml |
| Aluminium Hydroxide 830mg + Carboxymethylcellulose 100mg + Dimethicone (Simethicone) 50mg + Magnesium Hydroxide (Milk Of Magnesia) 185mg | Aluminium Hydroxide 830mg + Carboxymethylcellulose 100mg + Dimethicone (Simethicone) 50mg + Magnesium Hydroxide (Milk Of Magnesia) 185mg |
| Leeford Healthcare Ltd. | Abbott Healthcare Pvt. Ltd. |
| Pack of 170 ml | Pack of 170 ml |
| ₹0.69 / ml | ₹0.68 / mlSave 1% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Gasowel Orange Flavour Oral Suspension 170ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Digene Acidity & Gas Relief Mint Suspension 170ml at ₹0.68 per ml against ₹0.69, 1% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Digene Acidity & Gas Relief Suspension 200mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +4 more packs₹0.90/ml · ₹180.75 for 200
Gasowel Oral Suspension 170mlLeeford Healthcare Ltd.₹0.71/ml · ₹120.00 for 170
Fibgyn Oral Gel Mint Flavour Sugar Free 170mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.58/ml · ₹99.00 for 170
More about Gasowel Orange Flavour Oral Suspension 170ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Gasowel Orange Flavour Oral Suspension 170ml?
What does Gasowel Orange Flavour Oral Suspension 170ml contain?
Does Gasowel Orange Flavour Oral Suspension 170ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹115.00
1% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.