Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 13%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Albumin 20% w/w
You searched
Hetalbu Vial Injection 100ml
Hetero Healthcare Ltd.
Pack of 100 ml
₹7,600.00
₹76.00 / ml
Lower-priced equivalent

Intas Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 100 ml
₹6,600.00MRP
₹66.00 / ml | 13% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Hetalbu Vial Injection 100ml | Albutas 20% Injection 100ml |
| Albumin 20% w/w | Albumin 20% w/w |
| Hetero Healthcare Ltd. | Intas Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹76.00 / ml | ₹66.00 / mlSave 13% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Hetalbu Vial Injection 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Albutas 20% Injection 100ml at ₹66.00 per ml against ₹76.00, 13% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Albutas 20% Injection 100mlIntas Pharmaceuticals Ltd. · +3 more packs₹66.00/ml · ₹6,600.00 for 100- Albudac 20% Injection 100 InjectionCadila Healthcare Ltd. · +2 more packs₹65.00/ml · ₹6,500.00 for 100
- Abiclor 20% InjectionEmcure Pharmaceuticals Ltd.₹47.65/ml · ₹4,765.00 for 100
- Albuzest 20% InjectionAlniche Life Sciences Pvt. Ltd.₹49.00/ml · ₹4,900.00 for 100
- Plasvex 20% InjectionSamarth Life Sciences Pvt. Ltd.₹73.00/ml · ₹7,300.00 for 100
- Aizen Life 20% Injection 100mlTaj Pharma India Ltd.₹55.66/ml · ₹5,566.44 for 100
- Albusafe 20% Injection 100mlVhb Life Sciences Inc.₹69.30/ml · ₹6,930.00 for 100
- Albuone 20% InjectionCelon Laboratories Ltd.₹74.90/ml · ₹7,490.00 for 100
Alburel 20gm Solution for Infusion 100mlReliance Lifecare Pvt. Ltd. · +2 more packs₹88.64/ml · ₹8,863.53 for 100- Prebumin 20% Injection 100mlPremedium Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹52.25/ml · ₹5,225.00 for 100
More about Hetalbu Vial Injection 100ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Hetalbu Vial Injection 100ml?
What does Hetalbu Vial Injection 100ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹6,600.00
13% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.