Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 67%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Pyridoxine Hydrochloride 100mg + Vitamin B12 (Methylcobalamin) 1000mcg + Vitamin B3 (Niacin) 100mg + Vitamin B5 (Pantothenic Acid) 50mg
You searched
Mecoford Plus Injection (Dispo Pack) 2ml
Knoll Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 2 ml
₹152.00
₹76.00 / ml
Lower-priced equivalent
Aadi Medicos Lab Pvt. Ltd.
Pack of 2 ml
₹49.00MRP
₹24.50 / ml | 67% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Mecoford Plus Injection (Dispo Pack) 2ml | Medmin Plus Injection 2ml |
| Pyridoxine Hydrochloride 100mg + Vitamin B12 (Methylcobalamin) 1000mcg + Vitamin B3 (Niacin) 100mg + Vitamin B5 (Pantothenic Acid) 50mg | Pyridoxine Hydrochloride 100mg + Vitamin B12 (Methylcobalamin) 1000mcg + Vitamin B3 (Niacin) 100mg + Vitamin B5 (Pantothenic Acid) 50mg |
| Knoll Pharmaceuticals Ltd. | Aadi Medicos Lab Pvt. Ltd. |
| Pack of 2 ml | Pack of 2 ml |
| ₹76.00 / ml | ₹24.50 / mlSave 67% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Mecoford Plus Injection (Dispo Pack) 2ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Medmin Plus Injection 2ml at ₹24.50 per ml against ₹76.00, 67% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Neurozide Plus InjectionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹52.50/ml · ₹105.00 for 2
- Neurozest Plus InjectionInnovative Pharmaceuticals₹29.98/ml · ₹59.95 for 2
- Mecoder-Plus InjectionElder Pharmaceuticals Ltd.₹37.50/ml · ₹75.00 for 2
Meganeuron Forte Injection 2mlAristo Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹24.24/ml · ₹48.47 for 2
Micabal Plus Injection 2mlBiochem Pharmaceutical Industries₹39.78/ml · ₹79.55 for 2- Wellnerve Plus InjectionMedcure Pharma₹55.00/ml · ₹110.00 for 2
- Renuron Plus InjectionHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹35.50/ml · ₹71.00 for 2
- Megacob-Plus InjectionElkos Healthcare Pvt. Ltd.₹29.00/ml · ₹58.00 for 2
- Innerve Plus InjectionAsvins Lifecare₹45.00/ml · ₹90.00 for 2
- Sapcobal Plus InjectionMagma Allianz Laboratories Ltd.₹36.50/ml · ₹73.00 for 2
More about Mecoford Plus Injection (Dispo Pack) 2ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Mecoford Plus Injection (Dispo Pack) 2ml?
What does Mecoford Plus Injection (Dispo Pack) 2ml contain?
Does Mecoford Plus Injection (Dispo Pack) 2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹49.00
67% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.