Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 99%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Sodium Chloride 0.9% w/v
You searched
Alkem Ns 9 % Infusion 100ml
Alkem Laboratories Ltd.
Pack of 100 ml
₹12,187.50
₹121.88 / ml
Lower-priced equivalent
Euroflex NS 0.9% Infusion 250ml
Aculife Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 250 ml
₹55.70MRP
₹0.22 / ml | 99% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Alkem Ns 9 % Infusion 100ml | Euroflex NS 0.9% Infusion 250ml |
| Sodium Chloride 0.9% w/v | Sodium Chloride 0.9% w/v |
| Alkem Laboratories Ltd. | Aculife Healthcare Pvt. Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 250 ml |
| ₹121.88 / ml | ₹0.22 / mlSave 99% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Alkem Ns 9 % Infusion 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Euroflex NS 0.9% Infusion 250ml at ₹0.22 per ml against ₹121.88, 99% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Normal Saline 0.9% Infusion 100ml (Alkem)Alkem Laboratories Ltd.₹0.20/ml · ₹19.61 for 100- Megma NS 0.9% InfusionRidhima Biocare₹0.17/ml · ₹17.32 for 100
- Elkos NS 0.9% InfusionElkos Healthcare Pvt. Ltd.₹0.17/ml · ₹16.50 for 100
- N.S InfusionVenus Remedies Ltd. · +2 more packs₹0.17/ml · ₹17.32 for 100
- Normal Saline 0.9% Infusion 500 InfusionAlbert David Ltd. · +1 more pack₹0.08/ml · ₹39.05 for 500
- N S SolutionAstraZeneca₹0.16/ml · ₹16.25 for 100
- Fresenius Freeflex 0.9% Infusion 100mlFresenius Kabi India Pvt. Ltd. · +4 more packs₹0.37/ml · ₹37.00 for 100
- NS 0.9% Infusion 100 Infusion Claris Lifesciences LtdClaris Lifesciences Ltd. · +3 more packs₹0.20/ml · ₹19.65 for 100
- NS 0.9% Infusion 100 Infusion Nirlife HealthNirlife Healthcare · +3 more packs₹0.17/ml · ₹17.30 for 100
- Normal Saline Infusion 100 Infusion Baxter Ind PvtBaxter India Pvt. Ltd. · +2 more packs₹0.38/ml · ₹37.92 for 100
More about Alkem Ns 9 % Infusion 100ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Alkem Ns 9 % Infusion 100ml?
What does Alkem Ns 9 % Infusion 100ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹55.70
99% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.