Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 81%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Clarithromycin 125mg
You searched
Bioclar125mg Granules Banana Flavour Dry Syrup 30ml
Zydus Cadila
Pack of 30 ml
₹480.00
₹16.00 / ml
Lower-priced equivalent
Ind Swift Laboratories Ltd.
Pack of 30 ml
₹87.65MRP
₹2.92 / ml | 81% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Bioclar125mg Granules Banana Flavour Dry Syrup 30ml | Truclar 125mg Syrup |
| Clarithromycin 125mg | Clarithromycin 125mg |
| Zydus Cadila | Ind Swift Laboratories Ltd. |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹16.00 / ml | ₹2.92 / mlSave 81% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Bioclar125mg Granules Banana Flavour Dry Syrup 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Truclar 125mg Syrup at ₹2.92 per ml against ₹16.00, 81% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Truclar 125mg SyrupInd Swift Laboratories Ltd.₹2.92/ml · ₹87.65 for 30
- Claristar 125mg SyrupInvision Medi Sciences Pvt. Ltd.₹4.50/ml · ₹135.00 for 30
- Clarotic 125mg SyrupWerke Healthcare₹4.80/ml · ₹144.00 for 30
Crixan 125mg Syrup 30mlRanbaxy Laboratories Ltd.₹4.91/ml · ₹147.41 for 30- Clarsaf SyrupSafetech Formulation₹3.93/ml · ₹118.00 for 30
- Sonmycin 125mg SyrupAlson Pharma Pvt. Ltd.₹4.05/ml · ₹121.50 for 30
More about Bioclar125mg Granules Banana Flavour Dry Syrup 30ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Bioclar125mg Granules Banana Flavour Dry Syrup 30ml?
What does Bioclar125mg Granules Banana Flavour Dry Syrup 30ml contain?
Does Bioclar125mg Granules Banana Flavour Dry Syrup 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹87.65
81% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.