Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 82%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Benzyl Alcohol 1% w/w + Diclofenac 1% w/w + Linseed Oil 3% w/w + Menthol 5% w/w + Methyl Salicylate 10% w/w
You searched
Brutaflam 2X Stronger Gel 30gm
Mankind Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 30 gm
₹650.00
₹21.67 / gm
Lower-priced equivalent
Dales Laboratories Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹116.27MRP
₹3.88 / gm | 82% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Brutaflam 2X Stronger Gel 30gm | D.D. Plus Gel 30 Gel |
| Benzyl Alcohol 1% w/w + Diclofenac 1% w/w + Linseed Oil 3% w/w + Menthol 5% w/w + Methyl Salicylate 10% w/w | Benzyl Alcohol 1% w/w + Diclofenac 1% w/w + Linseed Oil 3% w/w + Menthol 5% w/w + Methyl Salicylate 10% w/w |
| Mankind Pharmaceuticals Ltd. | Dales Laboratories Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 gm | Pack of 30 gm |
| ₹21.67 / gm | ₹3.88 / gmSave 82% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Brutaflam 2X Stronger Gel 30gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is D.D. Plus Gel 30 Gel at ₹3.88 per gm against ₹21.67, 82% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
D.D. Plus Gel 10 GelDales Laboratories Pvt. Ltd. · +1 more pack₹5.64/gm · ₹56.43 for 10
Vorto GelSantis Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹3.54/gm · ₹177.00 for 50- Wokon GelEvax Healthcare Pvt. Ltd.₹3.20/gm · ₹96.00 for 30
More about Brutaflam 2X Stronger Gel 30gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Brutaflam 2X Stronger Gel 30gm?
What does Brutaflam 2X Stronger Gel 30gm contain?
Does Brutaflam 2X Stronger Gel 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹116.27
82% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.