Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 39%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Chlorpheniramine Maleate 4mg + Dextromethorphan 10mg
You searched
Dolokoff DX 10/4mg Syrup 100ml
Micro Labs Ltd.
Pack of 100 ml
₹126.09
₹1.26 / ml
Lower-priced equivalent
Emcure Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 100 ml
₹76.90MRP
₹0.77 / ml | 39% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Dolokoff DX 10/4mg Syrup 100ml | Emcoril DX Syrup |
| Chlorpheniramine Maleate 4mg + Dextromethorphan 10mg | Chlorpheniramine Maleate 4mg + Dextromethorphan 10mg |
| Micro Labs Ltd. | Emcure Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.26 / ml | ₹0.77 / mlSave 39% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Dolokoff DX 10/4mg Syrup 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Emcoril DX Syrup at ₹0.77 per ml against ₹1.26, 39% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Cheston D Sugar Free 2/10mg Syrup 100mlCipla Ltd. · +1 more pack₹1.15/ml · ₹115.29 for 100- CC GO Syrup 60 mlIntas Pharmaceuticals Ltd. · +3 more packs₹0.67/ml · ₹40.00 for 60
Alkof DX 4/10mg Syrup 100mlAlkem Laboratories Ltd. · +4 more packs₹1.21/ml · ₹120.90 for 100- Phensedyl DM 4/10mg Syrup 50mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹0.64/ml · ₹32.00 for 50
- LUPICOF - DX PLUSLupin Ltd. · +1 more pack₹1.45/ml · ₹145.00 for 100
Kuftive DX 4/10mg Syrup 60mlLeeford Healthcare Ltd. · +5 more packs₹1.17/ml · ₹70.00 for 60- Cufease Syrup 100 SyrupZydus Cadila · +4 more packs₹1.50/ml · ₹150.00 for 100
Codistar DX 4/10ml Sugar Free Syrup 60mlMankind Pharmaceuticals Ltd. · +6 more packs₹1.20/ml · ₹72.19 for 60
Macbery DX Sugar Free 4/10mg Syrup 100mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.09/ml · ₹108.52 for 100
Glencoff DX Syrup 100mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹1.15/ml · ₹115.00 for 100
More about Dolokoff DX 10/4mg Syrup 100ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Dolokoff DX 10/4mg Syrup 100ml?
What does Dolokoff DX 10/4mg Syrup 100ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹76.90
39% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.