Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 83%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ketorolac 0.4% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v
You searched
Milflox Plus 0.4/0.5% Eye Drops 10ml
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
Pack of 10 ml
₹569.25
₹56.93 / ml
Lower-priced equivalent
Valcret Lifesciences Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹95.00MRP
₹9.50 / ml | 83% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Milflox Plus 0.4/0.5% Eye Drops 10ml | Moxival KT Eye Drop |
| Ketorolac 0.4% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v | Ketorolac 0.4% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v |
| Sun Pharmaceutical Industries Ltd. | Valcret Lifesciences Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹56.93 / ml | ₹9.50 / mlSave 83% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Milflox Plus 0.4/0.5% Eye Drops 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Moxival KT Eye Drop at ₹9.50 per ml against ₹56.93, 83% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Milflox Plus 0.4% Eye Drop 5mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹36.94/ml · ₹184.69 for 5- Mflotas KT Eye DropIntas Pharmaceuticals Ltd.₹27.00/ml · ₹135.00 for 5
- Moxiblu KT Eye DropLupin Ltd.₹17.37/ml · ₹86.86 for 5
- Moxivion K Eye DropIkon Remedies Pvt. Ltd.₹21.00/ml · ₹105.00 for 5
- Moxoft Ktl Eye DropAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹30.48/ml · ₹152.40 for 5
Apdrops KT 0.4% Eye Drops 5mlAjanta Pharma Ltd.₹39.56/ml · ₹197.81 for 5- Moxizest K Eye DropInnovative Pharmaceuticals₹19.80/ml · ₹99.00 for 5
- Mxy KT Eye DropAlde Medi Impex Ltd.₹21.60/ml · ₹108.00 for 5
- Navimox KT Eye DropSwastik Life Sciences₹18.00/ml · ₹90.00 for 5
- Moxival KT Eye DropValcret Lifesciences Pvt. Ltd.₹9.50/ml · ₹95.00 for 10
More about Milflox Plus 0.4/0.5% Eye Drops 10ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Milflox Plus 0.4/0.5% Eye Drops 10ml?
What does Milflox Plus 0.4/0.5% Eye Drops 10ml contain?
Does Milflox Plus 0.4/0.5% Eye Drops 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹95.00
83% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.