Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 32%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Phenyl Mercuric Nitrate 0.001% w/v + Sodium Chloride 5% w/v
You searched
Drysol Eye Drop 10ml
Chemo Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹73.13
₹7.31 / ml
Lower-priced equivalent

Sunways India Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹49.69MRP
₹4.97 / ml | 32% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Drysol Eye Drop 10ml | Hyperton Eye Drop 10ml |
| Phenyl Mercuric Nitrate 0.001% w/v + Sodium Chloride 5% w/v | Phenyl Mercuric Nitrate 0.001% w/v + Sodium Chloride 5% w/v |
| Chemo Healthcare Pvt. Ltd. | Sunways India Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹7.31 / ml | ₹4.97 / mlSave 32% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Drysol Eye Drop 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Hyperton Eye Drop 10ml at ₹4.97 per ml against ₹7.31, 32% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Hyperton Eye Drop 10mlSunways India Pvt. Ltd.₹4.97/ml · ₹49.69 for 10Isol 5 Eye Drop 10mlPharmtak Ophtalmics India Pvt. Ltd.₹7.00/ml · ₹70.00 for 10
Hypersol Ophthalmic SolutionJawa Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹9.53/ml · ₹95.30 for 10
Hysol Eye DropOptica Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹4.50/ml · ₹45.00 for 10
More about Drysol Eye Drop 10ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Drysol Eye Drop 10ml?
What does Drysol Eye Drop 10ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹49.69
32% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.