Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 75%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Budesonide 1000mcg + Formoterol 20mcg
You searched
Budesine F 1mg Respules 5x2ml
Chemo Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 2 ml
₹375.00
₹187.50 / ml
Lower-priced equivalent
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Budesine F 1mg Respules 5x2ml | Budamate Neb 1mg/20mcg Respules 7X2ml |
| Budesonide 1000mcg + Formoterol 20mcg | Budesonide 1000mcg + Formoterol 20mcg |
| Chemo Healthcare Pvt. Ltd. | Lupin Ltd. |
| Pack of 2 ml | Pack of 14 ml |
| ₹187.50 / ml | ₹46.57 / mlSave 75% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Budesine F 1mg Respules 5x2ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Budamate Neb 1mg/20mcg Respules 7X2ml at ₹46.57 per ml against ₹187.50, 75% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Foracort 1mg/20mcg Respules 5X2mlCipla Ltd.₹49.53/ml · ₹495.25 for 10
Pulmosmart Pulmules 1mg/20mcg Inhalation 2ml*5Alkem Laboratories Ltd.₹176.75/ml · ₹353.50 for 2Budamate Neb 1mg/20mcg Respules 7X2mlLupin Ltd. · +2 more packs₹46.57/ml · ₹651.98 for 14
Formonide 1mg/20mcg Respules 7X2mlZydus Cadila₹43.68/ml · ₹611.45 for 14
Combihale FB 1mg/20mcg Respules 2ml*5Mankind Pharmaceuticals Ltd.₹168.66/ml · ₹337.31 for 2
Nebzmart FB 1mg/20mcg Smartules Respules 7X2mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹36.90/ml · ₹516.60 for 14- Spiroform B 1mg/20mcg Respules 7X2mlKoye Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹28.50/ml · ₹399.00 for 14
More about Budesine F 1mg Respules 5x2ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Budesine F 1mg Respules 5x2ml?
What does Budesine F 1mg Respules 5x2ml contain?
Does Budesine F 1mg Respules 5x2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹651.98
75% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.