Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 69%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Clobetasol 0.05% w/w + Gentamicin 0.1% w/w + Miconazole 2% w/w
You searched
Clobicort GM Cream 30gm
Chemo Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹135.00
₹4.50 / gm
Jan Aushadhi medicine
Clobetasol Propionate 0.05%w/w, Gentamicin 0.1%w/w and Miconazole Nitrate 2%w/w Cream
PMBJK
Pack of 15 gm
₹20.63MRP
₹1.38 / gm | 69% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Clobicort GM Cream 30gm | Clobetasol Propionate 0.05%w/w, Gentamicin 0.1%w/w and Miconazole Nitrate 2%w/w Cream |
| Clobetasol 0.05% w/w + Gentamicin 0.1% w/w + Miconazole 2% w/w | Clobetasol 0.05% w/w + Gentamicin 0.1% w/w + Miconazole 2% w/w |
| Chemo Healthcare Pvt. Ltd. | PMBJK |
| Pack of 30 gm | Pack of 15 gm |
| ₹4.50 / gm | ₹1.38 / gmSave 69% |
The Jan Aushadhi equivalent of Clobicort GM Cream 30gm is Clobetasol Propionate 0.05%w/w, Gentamicin 0.1%w/w and Miconazole Nitrate 2%w/w Cream, with the same composition (Clobetasol 0.05% w/w + Gentamicin 0.1% w/w + Miconazole 2% w/w): ₹1.38 per gm against ₹4.50, 69% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Cloderm GM CreamCipla Ltd.₹5.25/gm · ₹52.50 for 10
- Clobetasol Propionate 0.05%w/w, Gentamicin 0.1%w/w and Miconazole Nitrate 2%w/w CreamPMBJK₹1.38/gm · ₹20.63 for 15
- Clop mg CreamZydus Cadila₹2.90/gm · ₹43.43 for 15
- Micogram Cream 5gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹5.69/gm · ₹28.46 for 5
Clobet-GM CreamBiochem Pharmaceutical Industries₹4.80/gm · ₹48.00 for 10- Clobicort GM CreamChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹3.00/gm · ₹45.00 for 15
Clobenate-Gm Cream 10gm For Skin InfectionsInd Swift Laboratories Ltd.₹9.29/gm · ₹92.85 for 10- Dermasol-GM CreamShinto Organics Pvt. Ltd.₹3.20/gm · ₹48.00 for 15
- Sonaderm-Gm CreamBlue Cross Laboratories Ltd.₹3.92/gm · ₹39.20 for 10
- Olclobee gm CreamOlcare Laboratories₹1.98/gm · ₹29.72 for 15
More about Clobicort GM Cream 30gm
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Clobicort GM Cream 30gm?
Is Clobetasol Propionate 0.05%w/w, Gentamicin 0.1%w/w and Miconazole Nitrate 2%w/w Cream the same as Clobicort GM Cream 30gm?
Where can I buy Clobetasol Propionate 0.05%w/w, Gentamicin 0.1%w/w and Miconazole Nitrate 2%w/w Cream?
What does Clobicort GM Cream 30gm contain?
Does Clobicort GM Cream 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹20.63
69% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.