Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Drug code 30
Amikacin Injection IP 100 mg per 2 ml
PMBJK
₹12.00MRP(₹6.00 per ml)
Pack of 2 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
- Amikacin100mg
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Amikacin Injection IP 100 mg per 2 ml is a Jan Aushadhi medicine (drug code 30), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹12.00 for 2 ml (₹6.00 per ml).
Branded versions it replaces
- Alfakim 100mg Injection 2mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹15.63/ml · ₹31.25 for 2
Omnikacin 100mg Injection 2mlCipla Ltd.₹23.91/ml · ₹47.81 for 2- Amitas 100mg InjectionIntas Pharmaceuticals Ltd.₹18.00/ml · ₹36.00 for 2
Amitax 100mg Injection 1sAlkem Laboratories Ltd. · +2 more packs₹18.00/ml · ₹36.00 for 2- Unimika 100mg InjectionTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹10.50/ml · ₹21.00 for 2
Nkacin 100mg Injection 2mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +2 more packs₹16.91/ml · ₹33.81 for 2
- Lupamik 100mg InjectionLupin Ltd. · +1 more pack₹15.25/ml · ₹30.50 for 2
Mikin 100 InjectionLeeford Healthcare Ltd.₹10.50/ml · ₹21.00 for 2- Cadicin 100mg InjectionZydus Cadila · +1 more pack₹14.00/ml · ₹28.00 for 2
- Mikastar 100mg InjectionMankind Pharmaceuticals Ltd.₹17.52/ml · ₹35.04 for 2
More about Amikacin Injection IP 100 mg per 2 ml
About
Questions people ask
What does Amikacin Injection IP 100 mg per 2 ml contain?
Does Amikacin Injection IP 100 mg per 2 ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹12.00
₹6.00 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.