Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 33%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w
You searched
Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w Cream
PMBJK
Pack of 20 gm
₹28.13
₹1.41 / gm
Jan Aushadhi medicine
PMBJK
Pack of 500 gm
₹468.75MRP
₹0.94 / gm | 33% less
Same price at every Kendra
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w Cream | Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w Cream |
| Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w | Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w |
| PMBJK | PMBJK |
| Pack of 20 gm | Pack of 500 gm |
| ₹1.41 / gm | ₹0.94 / gmSave 33% |
Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w Cream is a Jan Aushadhi medicine (drug code 131), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹28.13 for 20 gm (₹1.41 per gm).
Branded versions it replaces
- Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w CreamPMBJK₹0.94/gm · ₹468.75 for 500
Medsil Cream 15 CreamNanz Med Science Pharma Ltd. · +2 more packs₹3.33/gm · ₹50.00 for 15
Agkool Cream 250gmAAA Pharma Trade Pvt. Ltd.₹2.46/gm · ₹615.00 for 250- Alosil Cream 10gmPanbross Pharmaceuticals Pvt Ltd₹5.60/gm · ₹56.00 for 10
More about Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w Cream
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w Cream?
Is Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w Cream the same as Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w Cream?
Where can I buy Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w Cream?
What does Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w Cream contain?
Does Silver Sulphadiazine 1% w/w, Chlorhexidine Gluconate 0.2% w/w, Allantoin 0.1% w/w, Aloe vera 15% w/w Cream need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹28.13
₹1.41 per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.