Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Drug code 274
Dopamine Hydrochloride Injection IP 200 mg per 5ml
PMBJK
₹15.00MRP(₹3.00 per ml)
Pack of 5 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
- Dopamine200mg
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Dopamine Hydrochloride Injection IP 200 mg per 5ml is a Jan Aushadhi medicine (drug code 274), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹15.00 for 5 ml (₹3.00 per ml).
Branded versions it replaces
- Dopacard 200mg Injection 5mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹5.20/ml · ₹26.00 for 5
- Dopawin 200mg InjectionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹7.00/ml · ₹35.00 for 5
- Dopazest 200mg InjectionInnovative Pharmaceuticals₹7.02/ml · ₹35.10 for 5
- Dopar 200mg InjectionSamarth Life Sciences Pvt. Ltd.₹5.93/ml · ₹29.65 for 5
- Dopress 200mg InjectionUnited Biotech Pvt. Ltd.₹5.67/ml · ₹28.37 for 5
- Dopaplus 200mg InjectionVhb Life Sciences Inc.₹7.20/ml · ₹36.00 for 5
- Dopamine 200mg InjectionTtk Healthcare Ltd.₹4.40/ml · ₹22.00 for 5
- Dopalim 200mg InjectionAncalima Lifesciences Ltd.₹6.18/ml · ₹30.90 for 5
- Dopamed 200mg InjectionMHS Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹5.22/ml · ₹26.10 for 5
- Dopaglan 200mg Injection 5mlGland Pharma Ltd.₹5.80/ml · ₹29.00 for 5
More about Dopamine Hydrochloride Injection IP 200 mg per 5ml
About
Questions people ask
What does Dopamine Hydrochloride Injection IP 200 mg per 5ml contain?
Does Dopamine Hydrochloride Injection IP 200 mg per 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹15.00
₹3.00 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.