Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Drug code 277
Enoxaparin Injection IP 60 mg per 0.6 ml
PMBJK
₹217.80MRP(₹363.00 per ml)
Pack of 0.6 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Enoxaparin Injection IP 60 mg per 0.6 ml is a Jan Aushadhi medicine (drug code 277), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹217.80 for 0.6 ml (₹363.00 per ml).
Branded versions it replaces
- Flothin 60mg Injection 0.6mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹987.58/ml · ₹592.55 for 0.6
Enclex 60mg Injection 0.6mlCipla Ltd.₹705.53/ml · ₹705.53 for 1
Loparin 60 InjectionIntas Pharmaceuticals Ltd.₹467.70/ml · ₹467.70 for 1- Thrombokem 60mg InjectionAlkem Laboratories Ltd.₹641.91/ml · ₹641.91 for 1
- Thrombiflo 60mg Injection 0.6mlTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹1,025.00/ml · ₹615.00 for 0.6
- Parihep 60mg Injection 1sAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹705.41/ml · ₹705.41 for 1
Lupenox 60mg InjectionLupin Ltd. · +1 more pack₹705.40/ml · ₹705.40 for 1- Ersoryn 60 InjectionLeeford Healthcare Ltd.₹638.00/ml · ₹638.00 for 1
- Angionox 60mg InjectionZydus Cadila₹705.41/ml · ₹705.41 for 1
- Oxprin 60mg Injection 0.67mlMicro Labs Ltd.₹520.83/ml · ₹312.50 for 0.6
More about Enoxaparin Injection IP 60 mg per 0.6 ml
About
Questions people ask
What does Enoxaparin Injection IP 60 mg per 0.6 ml contain?
Does Enoxaparin Injection IP 60 mg per 0.6 ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹217.80
₹363.00 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.