Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Drug code 363
Insulin Glargine Injection IP 100 IU per ml
PMBJK
₹340.00MRP(₹113.33 per ml)
Pack of 3 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
- Insulin Glargine100IU
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Insulin Glargine Injection IP 100 IU per ml is a Jan Aushadhi medicine (drug code 363), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹340.00 for 3 ml (₹113.33 per ml).
Branded versions it replaces
Basaglar (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen / Kwikpen)Cipla Ltd. · +1 more pack₹256.33/ml · ₹769.00 for 3
Basugine (100 IU/ml) (1*10ml Vial)Lupin Ltd. · +2 more packs₹246.50/ml · ₹2,465.00 for 10
Nobeglar Uno (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen) Solution For Injection 3mlMankind Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹254.00/ml · ₹762.00 for 3
Glaritus (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen)Wockhardt Ltd. · +5 more packs₹260.80/ml · ₹782.39 for 3
Xglar One (100 IU/ml) (1*3ml Prefilled Syringe)Eris Lifesciences Ltd. · +3 more packs₹260.79/ml · ₹782.38 for 3- Glarvia (100 IU/ml) (1*3ml Cartridge) 3mlPfizer Ltd.₹158.33/ml · ₹475.00 for 3
Lantus Solostar (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen) Solution for Injection 3mlSanofi India Ltd. · +2 more packs₹260.80/ml · ₹782.39 for 3- Basalog Refil Initiation 100IU/ml Kit 1sBiocon · +5 more packs₹3,325.00/ml · ₹3,325.00 for 1
More about Insulin Glargine Injection IP 100 IU per ml
About
Questions people ask
What does Insulin Glargine Injection IP 100 IU per ml contain?
Does Insulin Glargine Injection IP 100 IU per ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹340.00
₹113.33 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.