Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Drug code 404
Linezolid Infusion 600mg per 300ml
PMBJK
₹113.44MRP(₹0.38 per ml)
Pack of 300 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
- Linezolid600mg
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Linezolid Infusion 600mg per 300ml is a Jan Aushadhi medicine (drug code 404), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹113.44 for 300 ml (₹0.38 per ml).
Branded versions it replaces
- Lizoran 600mg InfusionSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹1.12/ml · ₹336.73 for 300
- Linospan 600mg InfusionCipla Ltd.₹1.54/ml · ₹463.00 for 300
Lizintas 600mg IV Infusion 300mlIntas Pharmaceuticals Ltd.₹1.64/ml · ₹491.00 for 300- Linokem 600mg Infusion 300mlAlkem Laboratories Ltd.₹2.13/ml · ₹637.50 for 300
- Linox 600mg InfusionTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹1.87/ml · ₹561.84 for 300
Linzopoint IV 600mg Infusion 300mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹2.07/ml · ₹621.65 for 300- LNZ IV 600mg Infusion 300mlLupin Ltd.₹2.56/ml · ₹768.70 for 300
- Voxylid IV 600mg InfusionLeeford Healthcare Ltd.₹1.27/ml · ₹380.00 for 300
Linid IV 600mg Infusion 300mlZydus Cadila₹2.54/ml · ₹761.86 for 300
Lizoforce IV 600mg Infusion 300mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹1.76/ml · ₹527.95 for 300
More about Linezolid Infusion 600mg per 300ml
About
Questions people ask
What does Linezolid Infusion 600mg per 300ml contain?
Does Linezolid Infusion 600mg per 300ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹113.44
₹0.38 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.