Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Drug code 405
Ofloxacin Infusion IP 200 mg per 100 ml
PMBJK
₹30.94MRP(₹0.31 per ml)
Pack of 100 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
- Ofloxacin200mg
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Ofloxacin Infusion IP 200 mg per 100 ml is a Jan Aushadhi medicine (drug code 405), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹30.94 for 100 ml (₹0.31 per ml).
Branded versions it replaces
Zanocin 200mg Infusion 100mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹1.87/ml · ₹186.56 for 100
Oflox 200mg Infusion 100mlCipla Ltd.₹2.16/ml · ₹216.46 for 100- OFLOTAS 200 MG INFUSIONIntas Pharmaceuticals Ltd.₹0.90/ml · ₹90.00 for 100
- Oflokem 200mg Infusion 100mlAlkem Laboratories Ltd. · +3 more packs₹1.86/ml · ₹185.63 for 100
- Floxibact 200mg InfusionTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹0.97/ml · ₹96.80 for 100
- Oflin 200mg InfusionZydus Cadila₹2.16/ml · ₹215.63 for 100
- Zenflox 200mg InfusionMankind Pharmaceuticals Ltd.₹1.38/ml · ₹138.00 for 100
- Oflomac 200mg Infusion 100lMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹1.29/ml · ₹128.91 for 100
Ofloxarit Infusion 100mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.59/ml · ₹159.00 for 100- Olfi 200mg InfusionIpca Laboratories Ltd.₹0.42/ml · ₹42.00 for 100
More about Ofloxacin Infusion IP 200 mg per 100 ml
About
Questions people ask
What does Ofloxacin Infusion IP 200 mg per 100 ml contain?
Does Ofloxacin Infusion IP 200 mg per 100 ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹30.94
₹0.31 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.