Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Drug code 468
Bacillus Clausii Spores Suspension 2 Billion per 5ml
PMBJK
₹14.06MRP(₹2.81 per ml)
Pack of 5 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Bacillus Clausii Spores Suspension 2 Billion per 5ml is a Jan Aushadhi medicine (drug code 468), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹14.06 for 5 ml (₹2.81 per ml).
Branded versions it replaces
Tufpro Suspension 5mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹9.19/ml · ₹45.94 for 5
Interotas Suspension 5ml (Pack of 10s)Intas Pharmaceuticals Ltd.₹65.00/ml · ₹650.00 for 10
Novogermina 2B Oral Suspension 5mlAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹108.75/ml · ₹543.75 for 5
Vizylac Junior Oral SuspensionTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹78.75/ml · ₹393.75 for 5Benegut 5ml Oral Suspension 1sAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +3 more packs₹44.20/ml · ₹44.20 for 1
Clabioz SuspensionLupin Ltd.₹9.60/ml · ₹48.00 for 5
Baclogut Mini Suspension 5ml (Pack Of 10)Leeford Healthcare Ltd. · +2 more packs₹11.34/ml · ₹113.44 for 10Entromax 2B Suspension 5mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹8.62/ml · ₹43.11 for 5
Entroflora Mini Suspension 5mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +4 more packs₹1,217.06/ml · ₹6,085.31 for 5Gutspert Oral Suspension 5ml 10sGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹31.88/ml · ₹318.75 for 10
More about Bacillus Clausii Spores Suspension 2 Billion per 5ml
About
Questions people ask
What does Bacillus Clausii Spores Suspension 2 Billion per 5ml contain?
Does Bacillus Clausii Spores Suspension 2 Billion per 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹14.06
₹2.81 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.