Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 2%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ketoconazole 2% W/V
You searched
Ketoconazole Shampoo 2% W/V
PMBJK
Pack of 100 ml
₹63.94
₹0.64 / ml
Jan Aushadhi medicine
Same price at every Kendra
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Ketoconazole Shampoo 2% W/V | Ketoconazole Shampoo 2 % w/v (30ml Pouch) |
| Ketoconazole 2% W/V | Ketoconazole 2% W/V |
| PMBJK | PMBJK |
| Pack of 100 ml | Pack of 30 ml |
| ₹0.64 / ml | ₹0.63 / mlSave 2% |
Ketoconazole Shampoo 2% W/V is a Jan Aushadhi medicine (drug code 626), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹63.94 for 100 ml (₹0.64 per ml).
Branded versions it replaces
Exizol 2% Shampoo 50mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹9.19/ml · ₹459.38 for 50
Danfree 2% Shampoo 50mlCipla Ltd. · +2 more packs₹5.06/ml · ₹253.00 for 50- Nizol 2% ShampooIntas Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹1.48/ml · ₹148.00 for 100
New Ketokem 2% Anti Dandruff Shampoo 110mlAlkem Laboratories Ltd.₹1.83/ml · ₹201.56 for 110- Ketoconazole Shampoo 2 % w/v (30ml Pouch)PMBJK₹0.63/ml · ₹18.75 for 30
Ketofly Shampoo 100 ShampooLeeford Healthcare Ltd. · +2 more packs₹2.25/ml · ₹225.00 for 100- Iraz ShampooZydus Cadila₹1.55/ml · ₹155.00 for 100
Xampu KZ 2% Anti Dandruff Shampoo 100mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹3.68/ml · ₹368.10 for 100
K Doc 2% Shampoo 100mlDr. Morepen Ltd. · +1 more pack₹2.91/ml · ₹290.63 for 100
Keraglo AD 2% Anti Dandruff Shampoo 75mlIpca Laboratories Ltd.₹5.12/ml · ₹384.00 for 75
More about Ketoconazole Shampoo 2% W/V
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Ketoconazole Shampoo 2% W/V?
Is Ketoconazole Shampoo 2 % w/v (30ml Pouch) the same as Ketoconazole Shampoo 2% W/V?
Where can I buy Ketoconazole Shampoo 2 % w/v (30ml Pouch)?
What does Ketoconazole Shampoo 2% W/V contain?
Does Ketoconazole Shampoo 2% W/V need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹63.94
₹0.64 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.