Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Drug code 1533
Brimonidine Tartrate 0.2%w/v and Timolol Maleate 0.5%w/v Ophthalmic Solution
PMBJK
₹46.88MRP(₹9.38 per ml)
Pack of 5 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Brimonidine Tartrate 0.2%w/v and Timolol Maleate 0.5%w/v Ophthalmic Solution is a Jan Aushadhi medicine (drug code 1533), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹46.88 for 5 ml (₹9.38 per ml).
Branded versions it replaces
- Brimocom PF Eye Drop 10 ml Eye DropCipla Ltd. · +1 more pack₹67.80/ml · ₹678.00 for 10
Brimotas T Eye Drop 5mlIntas Pharmaceuticals Ltd.₹34.83/ml · ₹174.14 for 5
Bramolide T Eye Drop 5mlAlkem Laboratories Ltd.₹37.31/ml · ₹186.56 for 5- Globrim T 5 mg/2 mg Eye DropTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹25.75/ml · ₹128.75 for 5
Britiblu BF Eye Drop 5mlLupin Ltd.₹47.52/ml · ₹237.61 for 5
Briopt Eye DropZydus Cadila₹82.60/ml · ₹413.00 for 5
Bromostar T BAK Free Eye Drop 5mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹36.65/ml · ₹183.26 for 5
Betabrim Eye Drop 5mlMicro Labs Ltd.₹76.13/ml · ₹380.63 for 5
Rimoflo-T Ophthalmic SolutionIpca Laboratories Ltd. · +1 more pack₹63.78/ml · ₹318.90 for 5- Albrim Lst Eye DropAlembic Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹57.43/ml · ₹287.15 for 5
More about Brimonidine Tartrate 0.2%w/v and Timolol Maleate 0.5%w/v Ophthalmic Solution
About
Questions people ask
What does Brimonidine Tartrate 0.2%w/v and Timolol Maleate 0.5%w/v Ophthalmic Solution contain?
Does Brimonidine Tartrate 0.2%w/v and Timolol Maleate 0.5%w/v Ophthalmic Solution need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹46.88
₹9.38 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.