Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Drug code 1805
Sodium Valproate Oral solution IP 200mg per 5ml
PMBJK
₹51.56MRP(₹0.26 per ml)
Pack of 200 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Sodium Valproate Oral solution IP 200mg per 5ml is a Jan Aushadhi medicine (drug code 1805), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹51.56 for 200 ml (₹0.26 per ml).
Branded versions it replaces
Encorate 200mg Oral Solution 200mlSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹0.69/ml · ₹138.60 for 200
Epilex 200mg Oral Solution 200mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹0.69/ml · ₹138.60 for 200- Epiford Oral SolutionLeeford Healthcare Ltd.₹0.65/ml · ₹64.90 for 100
Valrate SyrupIpca Laboratories Ltd.₹0.73/ml · ₹72.80 for 100Bioval 200mg Syrup 100mlBiochem Pharmaceutical Industries₹0.60/ml · ₹60.30 for 100
Valparin 200ml Oral Solution PineappleSanofi India Ltd.₹0.73/ml · ₹145.60 for 200- Sezex Oral SolutionConsern Pharma Ltd.₹0.54/ml · ₹108.90 for 200
- Vizilex 200mg Oral SolutionVolus Pharma Pvt. Ltd.₹0.63/ml · ₹126.00 for 200
Velpep Syrup 200mlGNF Ethicals₹0.63/ml · ₹126.00 for 200
More about Sodium Valproate Oral solution IP 200mg per 5ml
About
Questions people ask
What does Sodium Valproate Oral solution IP 200mg per 5ml contain?
Does Sodium Valproate Oral solution IP 200mg per 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹51.56
₹0.26 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.