Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 1 October 2026
Drug code 1817
Terbinafine Hydrochloride Cream IP 1% w/w
PMBJK
₹23.44MRP(₹2.34 per gm)
Pack of 10 gm
Same printed price at every Kendra
What is inside
- Terbinafine1% w/w
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Terbinafine Hydrochloride Cream IP 1% w/w is a Jan Aushadhi medicine (drug code 1817), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹23.44 for 10 gm (₹2.34 per gm).
Branded versions it replaces
Sebifin 1% Cream 15gmSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +2 more packs₹8.00/gm · ₹120.00 for 15
- Fungicreme CreamCipla Ltd. · +3 more packs₹26.25/gm · ₹262.50 for 10
Tebina Cream 15 CreamIntas Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹5.67/gm · ₹85.00 for 15- Terbikem CreamAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹9.60/gm · ₹96.00 for 10
- Tyza 1% Cream 10gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +3 more packs₹9.01/gm · ₹90.10 for 10
- Terf CreamLupin Ltd.₹5.88/gm · ₹58.80 for 10
Texiford CreamLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹5.85/gm · ₹58.50 for 10- Terbiforce 1% CreamMankind Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹6.05/gm · ₹60.50 for 10
Fintrix Cream 10 CreamMicro Labs Ltd. · +2 more packs₹9.70/gm · ₹97.00 for 10
- Terbitotal Cream 15 gm Cream Macleods Pharmaceuticals Pvt LtdMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹5.88/gm · ₹88.20 for 15
More about Terbinafine Hydrochloride Cream IP 1% w/w
About
Questions people ask
What does Terbinafine Hydrochloride Cream IP 1% w/w contain?
Does Terbinafine Hydrochloride Cream IP 1% w/w need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹23.44
₹2.34 per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.