Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Drug code 2540
Drotaverine Hydrochloride Injection 40mg per 2ml
PMBJK
₹9.38MRP(₹4.69 per ml)
Pack of 2 ml
Same printed price at every Kendra
What is inside
- Drotaverine40mg
Government scheme medicine
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Drotaverine Hydrochloride Injection 40mg per 2ml is a Jan Aushadhi medicine (drug code 2540), sold at Jan Aushadhi Kendras at an MRP of ₹9.38 for 2 ml (₹4.69 per ml).
Branded versions it replaces
Colikem D 40mg Injection 2mlAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹11.00/ml · ₹22.00 for 2- Tavera 40mg InjectionLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹9.75/ml · ₹19.50 for 2
Drotikind 40mg Injection 2mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹18.07/ml · ₹36.13 for 2Drojust 40mg Injection 2mlDr. Morepen Ltd. · +1 more pack₹19.50/ml · ₹39.00 for 2
- Dotra 40mg InjectionEmcure Pharmaceuticals Ltd.₹10.76/ml · ₹21.52 for 2
- Dotavax 40mg InjectionFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹145.00/ml · ₹290.00 for 2
- Dromitin 40mg InjectionZee Laboratories₹12.80/ml · ₹25.60 for 2
Drive InjectionChemo Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹13.95/ml · ₹27.90 for 2- Spasmoter 40mg InjectionZuventus Healthcare Ltd.₹6.25/ml · ₹12.50 for 2
- Cyclofas 40mg InjectionIndoco Remedies Ltd. · +1 more pack₹40.00/ml · ₹80.00 for 2
More about Drotaverine Hydrochloride Injection 40mg per 2ml
About
Questions people ask
What does Drotaverine Hydrochloride Injection 40mg per 2ml contain?
Does Drotaverine Hydrochloride Injection 40mg per 2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹9.38
₹4.69 per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.