Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 64%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Mesalazine 2000mg
You searched
Rowasa 2000mg Sachet 2gm
Abbott Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 1 gm
₹112.30
₹112.30 / gm
Lower-priced equivalent
Hetero Healthcare Ltd.
Pack of 2 gm
₹79.00MRP
₹39.50 / gm | 64% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Rowasa 2000mg Sachet 2gm | Mesarem 2gm Pellets |
| Mesalazine 2000mg | Mesalazine 2000mg |
| Abbott Healthcare Pvt. Ltd. | Hetero Healthcare Ltd. |
| Pack of 1 gm | Pack of 2 gm |
| ₹112.30 / gm | ₹39.50 / gmSave 64% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Rowasa 2000mg Sachet 2gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Mesarem 2gm Pellets at ₹39.50 per gm against ₹112.30, 64% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Vegaz OD 2gm Sachet 3.33gmDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹29.96/gm · ₹99.75 for 3.33
Mosart 2gm SachetCadila Healthcare Ltd.₹125.00/gm · ₹125.00 for 1- Mesarem 2gm PelletsHetero Healthcare Ltd.₹39.50/gm · ₹79.00 for 2
- Cosala PR 2gm Sachet 4gmTas Med India Pvt. Ltd.₹20.37/gm · ₹81.47 for 4
Mesalmile 2gm Sachet 1gmSteris Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹118.13/gm · ₹118.13 for 1- Pentavip 2gm SachetCharan Laboratories Pvt. Ltd.₹94.00/gm · ₹94.00 for 1
Asacus 2gm Sachet 1sGalacus Healthcare Pvt. Ltd.₹95.00/gm · ₹95.00 for 1
Mesagran LB Sachet 2gTregenesis Sciences Pvt. Ltd.₹41.50/gm · ₹83.00 for 2
More about Rowasa 2000mg Sachet 2gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Rowasa 2000mg Sachet 2gm?
What does Rowasa 2000mg Sachet 2gm contain?
What is Rowasa 2000mg Sachet 2gm used for?
Does Rowasa 2000mg Sachet 2gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹79.00
64% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.