Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 4 October 2026
Price comparison
SAVE 89%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Silver Sulfadiazine 1% w/w
You searched
Burnosaf Plus Cream
SAF Fermion Ltd.
Pack of 200 gm
₹1,595.00
₹7.98 / gm
Lower-priced equivalent
Mandar Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 25 gm
₹20.00MRP
₹0.80 / gm | 89% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Burnosaf Plus Cream | Silovin Cream |
| Silver Sulfadiazine 1% w/w | Silver Sulfadiazine 1% w/w |
| SAF Fermion Ltd. | Mandar Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 200 gm | Pack of 25 gm |
| ₹7.98 / gm | ₹0.80 / gmSave 89% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Burnosaf Plus Cream is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Silovin Cream at ₹0.80 per gm against ₹7.98, 89% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Safoderm Plus 1% CreamBiochem Pharmaceutical Industries₹1.88/gm · ₹18.75 for 10
- Silvasia 20gm CreamWillow Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹1.34/gm · ₹26.77 for 20
- Silovin CreamMandar Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.80/gm · ₹20.00 for 25
Burn Aid CreamJK Biochem Healthcare Pvt. Ltd.₹1.44/gm · ₹36.00 for 25
- Silmezine 1% CreamMedi Products Pvt. Ltd.₹1.56/gm · ₹39.00 for 25
More about Burnosaf Plus Cream
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Burnosaf Plus Cream?
What does Burnosaf Plus Cream contain?
What is Burnosaf Plus Cream used for?
Does Burnosaf Plus Cream need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹20.00
89% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.