Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 40%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Silver Sulfadiazine 1% w/w
You searched
Silvasia 20gm Cream
Willow Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 20 gm
₹26.77
₹1.34 / gm
Lower-priced equivalent
Mandar Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 25 gm
₹20.00MRP
₹0.80 / gm | 40% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Silvasia 20gm Cream | Silovin Cream |
| Silver Sulfadiazine 1% w/w | Silver Sulfadiazine 1% w/w |
| Willow Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Mandar Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 20 gm | Pack of 25 gm |
| ₹1.34 / gm | ₹0.80 / gmSave 40% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Silvasia 20gm Cream is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Silovin Cream at ₹0.80 per gm against ₹1.34, 40% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Safoderm Plus 1% CreamBiochem Pharmaceutical Industries₹1.88/gm · ₹18.75 for 10
- Silvasia 250gm CreamWillow Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.48/gm · ₹120.00 for 250
- Burnosaf Plus CreamSAF Fermion Ltd.₹7.98/gm · ₹1,595.00 for 200
- Silovin CreamMandar Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.80/gm · ₹20.00 for 25
Burn Aid CreamJK Biochem Healthcare Pvt. Ltd.₹1.44/gm · ₹36.00 for 25
- Silmezine 1% CreamMedi Products Pvt. Ltd.₹1.56/gm · ₹39.00 for 25
More about Silvasia 20gm Cream
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Silvasia 20gm Cream?
What does Silvasia 20gm Cream contain?
What is Silvasia 20gm Cream used for?
Does Silvasia 20gm Cream need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹20.00
40% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.