Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Insulin (40 IU/ml) (1*10ml Vial)
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
₹143.42MRP(₹14.34 per ml)
Pack of 10 ml
What is inside
- Insulin Isophane40IU
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Insulin (40 IU/ml) (1*10ml Vial) contains Insulin Isophane 40IU. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
- Insucare N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Sun Pharmaceutical Industries Ltd.₹14.43/ml · ₹144.33 for 10
Lupisulin N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Lupin Ltd.₹18.14/ml · ₹181.35 for 10- Humanext N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Cadila Healthcare Ltd.₹15.23/ml · ₹152.25 for 10
Wosulin N (40 IU/ml) Vial 1X10mlWockhardt Ltd. · +2 more packs₹15.91/ml · ₹159.08 for 10Xsulin N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Eris Lifesciences Ltd.₹18.14/ml · ₹181.39 for 10
- Univia N (40 IU/ml) (1*10ml Vial) 10mlPfizer Ltd.₹14.57/ml · ₹145.66 for 10
- Longact (40 IU/ml) (1*10ml Vial)USV Ltd.₹7.28/ml · ₹72.78 for 10
Insuman Basal (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Sanofi India Ltd.₹14.01/ml · ₹140.07 for 10- Recosulin N (40 IU/ml) (1*10ml Vial)Shreya Life Sciences Pvt. Ltd.₹14.07/ml · ₹140.70 for 10
Insugen-N 40IU/ml Injection 10mlBiocon₹18.11/ml · ₹181.09 for 10
More about Insulin (40 IU/ml) (1*10ml Vial)
About
Uses
Questions people ask
What does Insulin (40 IU/ml) (1*10ml Vial) contain?
What is Insulin (40 IU/ml) (1*10ml Vial) used for?
Does Insulin (40 IU/ml) (1*10ml Vial) need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.