Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 39%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cetrimide 0.5% w/w + Ketoconazole 2% w/w
You searched
Tuftina-KT Soap
Indchemie Health Specialities Pvt. Ltd.
Pack of 75 gm
₹181.00
₹2.41 / gm
Lower-priced equivalent
Griffin Biogenesis Pvt. Ltd.
Pack of 75 gm
₹110.00MRP
₹1.47 / gm | 39% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Tuftina-KT Soap | Krizal Soap 75 Soap |
| Cetrimide 0.5% w/w + Ketoconazole 2% w/w | Cetrimide 0.5% w/w + Ketoconazole 2% w/w |
| Indchemie Health Specialities Pvt. Ltd. | Griffin Biogenesis Pvt. Ltd. |
| Pack of 75 gm | Pack of 75 gm |
| ₹2.41 / gm | ₹1.47 / gmSave 39% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Tuftina-KT Soap is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Krizal Soap 75 Soap at ₹1.47 per gm against ₹2.41, 39% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Ketocip CT Soap 75gmCipla Ltd. · +1 more pack₹1.79/gm · ₹134.58 for 75
Ketokem CT Soap 75gmAlkem Laboratories Ltd.₹1.57/gm · ₹117.45 for 75
Ketoscalp Soap 75gm for Skin InfectionsLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹1.59/gm · ₹119.45 for 75
ZyKT Soap 75gmZydus Cadila · +1 more pack₹2.08/gm · ₹156.12 for 75
Ketostar Soap 50gmMankind Pharmaceuticals Ltd.₹2.12/gm · ₹106.02 for 50
Phytoral 2/0.5% Soap Bar 75gmMicro Labs Ltd.₹2.30/gm · ₹172.62 for 75- Ketoplus SoapGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹2.00/gm · ₹150.00 for 75
- Ketovib SoapVibcare Pharma Pvt. Ltd.₹0.93/gm · ₹70.00 for 75
- Ketofur-Plus SoapWerke Healthcare₹1.67/gm · ₹125.00 for 75
Hairscot SoapPharma Drugs & Chemicals₹1.07/gm · ₹80.00 for 75
More about Tuftina-KT Soap
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Tuftina-KT Soap?
What does Tuftina-KT Soap contain?
What is Tuftina-KT Soap used for?
Does Tuftina-KT Soap need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹110.00
39% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.