Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 36%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cetrimide 0.5% w/w + Ketoconazole 2% w/w
You searched
Phytoral 2/0.5% Soap Bar 75gm
Micro Labs Ltd.
Pack of 75 gm
₹172.62
₹2.30 / gm
Lower-priced equivalent
Griffin Biogenesis Pvt. Ltd.
Pack of 75 gm
₹110.00MRP
₹1.47 / gm | 36% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Phytoral 2/0.5% Soap Bar 75gm | Krizal Soap 75 Soap |
| Cetrimide 0.5% w/w + Ketoconazole 2% w/w | Cetrimide 0.5% w/w + Ketoconazole 2% w/w |
| Micro Labs Ltd. | Griffin Biogenesis Pvt. Ltd. |
| Pack of 75 gm | Pack of 75 gm |
| ₹2.30 / gm | ₹1.47 / gmSave 36% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Phytoral 2/0.5% Soap Bar 75gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Krizal Soap 75 Soap at ₹1.47 per gm against ₹2.30, 36% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Ketocip CT Soap 75gmCipla Ltd. · +1 more pack₹1.79/gm · ₹134.58 for 75
Ketokem CT Soap 75gmAlkem Laboratories Ltd.₹1.57/gm · ₹117.45 for 75
Ketoscalp Soap 75gm for Skin InfectionsLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹1.59/gm · ₹119.45 for 75
ZyKT Soap 75gmZydus Cadila · +1 more pack₹2.08/gm · ₹156.12 for 75
Ketostar Soap 50gmMankind Pharmaceuticals Ltd.₹2.12/gm · ₹106.02 for 50- Ketoplus SoapGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹2.00/gm · ₹150.00 for 75
- Ketovib SoapVibcare Pharma Pvt. Ltd.₹0.93/gm · ₹70.00 for 75
- Ketofur-Plus SoapWerke Healthcare₹1.67/gm · ₹125.00 for 75
Hairscot SoapPharma Drugs & Chemicals₹1.07/gm · ₹80.00 for 75
Tuftina-KT SoapIndchemie Health Specialities Pvt. Ltd.₹2.41/gm · ₹181.00 for 75
More about Phytoral 2/0.5% Soap Bar 75gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Phytoral 2/0.5% Soap Bar 75gm?
What does Phytoral 2/0.5% Soap Bar 75gm contain?
What is Phytoral 2/0.5% Soap Bar 75gm used for?
Does Phytoral 2/0.5% Soap Bar 75gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹110.00
36% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.