Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 16%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
L Carnitine (Levocarnitine) 1000mg
You searched
Carnizen 1000mg Injection
Zencus Pharma
Pack of 5 ml
₹195.00
₹39.00 / ml
Lower-priced equivalent
RxMedigen Life Sciences
Pack of 5 ml
₹162.00MRP
₹32.40 / ml | 16% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Carnizen 1000mg Injection | Litocar Injection |
| L Carnitine (Levocarnitine) 1000mg | L Carnitine (Levocarnitine) 1000mg |
| Zencus Pharma | Medigen Life Sciences |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹39.00 / ml | ₹32.40 / mlSave 16% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Carnizen 1000mg Injection is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Litocar Injection at ₹32.40 per ml against ₹39.00, 16% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Licarmeg 1000mg InjectionRidhima Biocare₹37.40/ml · ₹187.00 for 5
- L Cortix 1000mg InjectionHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹6.80/ml · ₹34.00 for 5
- She Cart 1000mg InjectionRemedial Healthcare₹31.30/ml · ₹156.50 for 5
- Leotin 1000mg InjectionSudha Lifesciences Pvt. Ltd.₹28.00/ml · ₹140.00 for 5
L-Cart InjectionNutraferon Pvt. Ltd.₹34.20/ml · ₹171.00 for 5
Litocar InjectionMedigen Life Sciences₹32.40/ml · ₹162.00 for 5
Vitevo (5ml Each) InjectionRenace Pharmaceuticals₹28.80/ml · ₹144.00 for 5
More about Carnizen 1000mg Injection
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Carnizen 1000mg Injection?
What does Carnizen 1000mg Injection contain?
What is Carnizen 1000mg Injection used for?
Does Carnizen 1000mg Injection need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹162.00
16% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.