Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Leotin 1000mg Injection
Sudha Lifesciences Pvt. Ltd.
₹140.00MRP(₹28.00 per ml)
Pack of 5 ml
What is inside
- L Carnitine (Levocarnitine)1000mg
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Leotin 1000mg Injection contains L Carnitine (Levocarnitine) 1000mg. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
- Licarmeg 1000mg InjectionRidhima Biocare₹37.40/ml · ₹187.00 for 5
- L Cortix 1000mg InjectionHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹6.80/ml · ₹34.00 for 5
- Carnizen 1000mg InjectionZencus Pharma₹39.00/ml · ₹195.00 for 5
- She Cart 1000mg InjectionRemedial Healthcare₹31.30/ml · ₹156.50 for 5
L-Cart InjectionNutraferon Pvt. Ltd.₹34.20/ml · ₹171.00 for 5
Litocar InjectionMedigen Life Sciences₹32.40/ml · ₹162.00 for 5
Vitevo (5ml Each) InjectionRenace Pharmaceuticals₹28.80/ml · ₹144.00 for 5
More about Leotin 1000mg Injection
About
Uses
Questions people ask
What does Leotin 1000mg Injection contain?
What is Leotin 1000mg Injection used for?
Does Leotin 1000mg Injection need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.