Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Budamate Neb 1mg/20mcg Respules 5X2ml
Lupin Ltd.
₹385.31MRP(₹38.53 per ml)
Pack of 10 ml
What is inside
- Budesonide1000mcg
- Formoterol20mcg
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Budamate Neb 1mg/20mcg Respules 5X2ml contains Budesonide 1000mcg + Formoterol 20mcg. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
Foracort 1mg/20mcg Respules 5X2mlCipla Ltd.₹49.53/ml · ₹495.25 for 10
Pulmosmart Pulmules 1mg/20mcg Inhalation 2ml*5Alkem Laboratories Ltd.₹176.75/ml · ₹353.50 for 2Budamate Neb 1mg/20mcg Respules 7X2mlLupin Ltd. · +1 more pack₹46.57/ml · ₹651.98 for 14
Formonide 1mg/20mcg Respules 7X2mlZydus Cadila₹43.68/ml · ₹611.45 for 14
Combihale FB 1mg/20mcg Respules 2ml*5Mankind Pharmaceuticals Ltd.₹168.66/ml · ₹337.31 for 2
Nebzmart FB 1mg/20mcg Smartules Respules 7X2mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹36.90/ml · ₹516.60 for 14- Budesine F 1mg Respules 5x2mlChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹187.50/ml · ₹375.00 for 2
- Spiroform B 1mg/20mcg Respules 7X2mlKoye Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹28.50/ml · ₹399.00 for 14
More about Budamate Neb 1mg/20mcg Respules 5X2ml
About
Uses
Questions people ask
What does Budamate Neb 1mg/20mcg Respules 5X2ml contain?
What is Budamate Neb 1mg/20mcg Respules 5X2ml used for?
Does Budamate Neb 1mg/20mcg Respules 5X2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.