Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Biosulin 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial)
Innova Life Sciences Pvt. Ltd.
₹355.00MRP(₹35.50 per ml)
Pack of 10 ml
What is inside
- 100IU | Insulin Isophane/NPH70%
- Human Insulin/Soluble Insulin30%
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Biosulin 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial) contains 100IU | Insulin Isophane/NPH 70% + Human Insulin/Soluble Insulin 30%. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
Lupisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Lupin Ltd.₹141.37/ml · ₹424.10 for 3
Consegna 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Wockhardt Ltd. · +1 more pack₹132.53/ml · ₹397.60 for 3
Xsulin 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Eris Lifesciences Ltd.₹125.03/ml · ₹375.10 for 3- Insutage 30/70 100IU Injection 5X3mlSanofi India Ltd. · +1 more pack₹122.33/ml · ₹1,835.00 for 15
- Recosulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial)Shreya Life Sciences Pvt. Ltd.₹36.62/ml · ₹366.22 for 10
- Equisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen)Koye Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +2 more packs₹196.67/ml · ₹590.00 for 3
Insugen 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Biocon · +1 more pack₹104.28/ml · ₹312.84 for 3
Insutrend 30/70 100IU/ml Refill Cartridge 5*3mlAnthem Bio Pharma · +1 more pack₹108.33/ml · ₹1,625.00 for 15
Huminsulin 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Eli Lilly and Company India Pvt. Ltd. · +1 more pack₹171.97/ml · ₹515.90 for 3
Mixtard 70/30 Injection 3ml (Pack of 5) 100 IU/mlNovo Nordisk India Pvt. Ltd. · +4 more packs₹424.59/ml · ₹2,122.95 for 5
More about Biosulin 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial)
About
Uses
Questions people ask
What does Biosulin 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial) contain?
What is Biosulin 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial) used for?
Does Biosulin 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial) need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.