Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 46%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 10mg + Guaifenesin 25mg + Terbutaline 0.5mg
You searched
Soventus JR Syrup 60ml
Zuventus Healthcare Ltd.
Pack of 60 ml
₹117.80
₹1.96 / ml
Lower-priced equivalent
Blukof Junior 10/25/0.5mg Syrup 60ml
Alkem Laboratories Ltd.
Pack of 60 ml
₹63.00MRP
₹1.05 / ml | 46% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Soventus JR Syrup 60ml | Blukof Junior 10/25/0.5mg Syrup 60ml |
| Ambroxol 10mg + Guaifenesin 25mg + Terbutaline 0.5mg | Ambroxol 10mg + Guaifenesin 25mg + Terbutaline 0.5mg |
| Zuventus Healthcare Ltd. | Alkem Laboratories Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹1.96 / ml | ₹1.05 / mlSave 46% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Soventus JR Syrup 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Blukof Junior 10/25/0.5mg Syrup 60ml at ₹1.05 per ml against ₹1.96, 46% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Blukof Junior 10/25/0.5mg Syrup 60mlAlkem Laboratories Ltd.₹1.05/ml · ₹63.00 for 60
Cufiset JR Syrup MangoFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹1.40/ml · ₹84.00 for 60
Soventus Jr Syrup Sugar FreeZuventus Healthcare Ltd.₹1.91/ml · ₹114.35 for 60- Ventisol JR Syrup Raspberry 60mlYash Pharma Laboratories Pvt. Ltd.₹1.29/ml · ₹77.67 for 60
More about Soventus JR Syrup 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Soventus JR Syrup 60ml?
What does Soventus JR Syrup 60ml contain?
What is Soventus JR Syrup 60ml used for?
Does Soventus JR Syrup 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹63.00
46% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.