Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 18%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 10mg + Guaifenesin 25mg + Terbutaline 0.5mg
You searched
Ventisol JR Syrup Raspberry 60ml
Yash Pharma Laboratories Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹77.67
₹1.29 / ml
Lower-priced equivalent
Blukof Junior 10/25/0.5mg Syrup 60ml
Alkem Laboratories Ltd.
Pack of 60 ml
₹63.00MRP
₹1.05 / ml | 18% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ventisol JR Syrup Raspberry 60ml | Blukof Junior 10/25/0.5mg Syrup 60ml |
| Ambroxol 10mg + Guaifenesin 25mg + Terbutaline 0.5mg | Ambroxol 10mg + Guaifenesin 25mg + Terbutaline 0.5mg |
| Yash Pharma Laboratories Pvt. Ltd. | Alkem Laboratories Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹1.29 / ml | ₹1.05 / mlSave 18% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ventisol JR Syrup Raspberry 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Blukof Junior 10/25/0.5mg Syrup 60ml at ₹1.05 per ml against ₹1.29, 18% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Blukof Junior 10/25/0.5mg Syrup 60mlAlkem Laboratories Ltd.₹1.05/ml · ₹63.00 for 60
Cufiset JR Syrup MangoFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹1.40/ml · ₹84.00 for 60
Soventus JR Syrup 60mlZuventus Healthcare Ltd. · +1 more pack₹1.96/ml · ₹117.80 for 60
More about Ventisol JR Syrup Raspberry 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ventisol JR Syrup Raspberry 60ml?
What does Ventisol JR Syrup Raspberry 60ml contain?
What is Ventisol JR Syrup Raspberry 60ml used for?
Does Ventisol JR Syrup Raspberry 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹63.00
18% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.